O nás

Sme tím mladých ľudí s chuťou spoznávať svet a s nadšením pre vedu. Radi sa o svoje vedomosti delíme a posúvame ich ďalej, a preto vznikol aj tento projekt.

Beáta Plaskurová – zakladateľka projektu

fotografia

Mám 18 rokov a študujem na Bilingválnom slovensko-španielskom gymnáziu v Novom Meste nad Váhom. Keď som mala 3 roky, dostala som svoju prvú knižku o vesmíre a odvtedy som sa astronómie už nepustila. Postupom času som si vedu zamilovala ešte viac a v 16 rokoch som zistila, že sa o svoje vedomosti rada delím, a tak som začala vedu popularizovať medzi malými deťmi. Najskôr na školách, neskôr v letných táboroch a od tohto roku sa podieľam i na organizácii medzinárodnej súťaže Expedice Mars. S mojimi metódami popularizácie som sa podelila aj na prehliadke študentských prác vo Francúzsku.

Vít Janda

vitek-janda

Jsem 16-ti letý student sexty osmiletého Gymnázia Pierra de Coubertina v Táboře. Mezi mé koníčky patří fyzika, astronomie a sport. Již od mala mě fascinuje vesmír a vše okolo něj. Vždy za jasné oblohy jsem oknem pomocí mého primitivního teleskopu pozoroval měsíc a hvězdy. Jak plyne čas, zjišťuji, že vesmír je jedna velká fyzika – astrofyzika. Intenzivně se proto zajímám i o fyziku, což dokazuje má účast v mnoha fyzikálně zaměřených soutěžích. Jsem autorem projektu s názvem „Radiace na Marsu“, který jsem obhajoval a prezentoval na mnoha soutěžích a vědeckých konferencích. Aktivně se také zapojuji do popularizace vědy mladým generacím – na škole pořádám přednášky a připravuji si série vědeckých experimentů. Mezi mé mimo-školní aktivity patří kromě všech soutěží a projektů zejména sport, konkrétně pak florbal. Florbalu se věnuji již přes 10 let, v současné době hrdě reprezentuji pražský florbalový tým Tatran Střešovice.

Nikola Bartková

nikola-bartkova-1

„Proč šlo kuře přes Möbiovu pásku? Aby se dostalo na druhou stranu.“ Ve svém volném čase mezi studiem osmiletého gymnázia a spánkem se věnuji přírodním vědám, umění a případným možnostem fúze dvou předchozích.

Motivácia zakladateľky

Prečo popularizujem vedu?

Matematika, fyzika, chémia, biológia. Tieto slová v ľuďoch často vyvolávajú nechuť – či už si neuvedomujú, že sú dôležité pre náš každodenný život, alebo im prídu príliš ťažké a nepochopiteľné. Snažím sa ľuďom, hlavne malým deťom, ukázať ich význam a podať im veci jednoducho. Majú tak možnosť pochopiť, aké sú dôležité a nájsť si v nich záľubu.

Prečo som sa rozhodla začať popularizovať aj formou kurzu?

Chcela by som posunúť svoje vedomosti čo najviac deťom. Na to však popularizácia na školách, letných táboroch  a súťažiach nestačí, keďže je to časovo náročné a musím popritom stíhať aj štúdium. Kurz malého objaviteľa je teda skvelý spôsob, ako môžem zaujať mnoho detí i z domu.

Prečo hlavne malým deťom?

Deti majú pred sebou ešte celý život a ak teraz zistia, aká je veda super, vo vyšších ročníkoch nebudú mať s prírodovednými predmetmi problém. Budú ich baviť a už budú vedieť, prečo sú dôležité. Veda im tiež dá možnosť naplno využiť svoju túžbu objavovať – tú má snáď každé dieťa. A keď sa podá správne, môžu v nej nájsť novú záľubu a prospešne tráviť svoj voľný čas.

Ak si dieťa začne rozvíjať svoj intelekt v tak skorom veku, má väčšiu šancu, že sa mu bude v živote dariť – najskôr v škole a neskôr i v zamestnaní.

Navyše, deti sú úžasné stvorenia a ja mám radosť, keď ich môžem zabaviť a pri tom ich aj niečo nové naučiť ☺